Najdi knihu

Blog magazínu

Živá planeta Davida Attenborougha ukazuje, jak jsme propojeni s přírodou. Nadčasový text z roku 1984 doplněný o nejnovější vědecké poznatky a nádherné fotografie

Živá planeta Davida Attenborougha ukazuje, jak jsme propojeni s přírodou. Nadčasový text z roku 1984 doplněný o nejnovější vědecké poznatky a nádherné fotografie
18.06.2024 06:00
Když v roce 1984 kniha známého britského přírodovědce Davida Attenborougha vyšla poprvé, překvapila kvalitou fotografií i přístupným textem, díky kterému do tajů přírody pronikli nejen odborníci. Nyní se legendární Živá planeta dočkala nového vydání – a ačkoliv od 80. let věda pokročila, i o 40 let později vám kniha vezme dech stejně jako tehdy…  

„Téměř každý kout planety obývají populace na sobě navzájem závislých rostlin a zvířat,“ píše v úvodu své knihy David Attenborough. A skutečně – na 350 stránkách se mu podařilo obsáhnout všechna místa na Zemi. Od majestátního Himálaje po tajemný Mariánský příkop, od žhavých písků Sahary po ledové věže Antarktidy. Všude něco žije a všichni se vzájemně potřebují. A člověk není výjimkou.

Kvalita původního Attenboroughova textu z roku 1984 odolala zubu času, takže autor knihu pouze doplnil o nejnovější vědecké poznatky. Největší změny přišly po vizuální stránce. Uvnitř najdete nádherné fotografie zvířat, hmyzu i rostlin ze všech kontinentů, které v 80. letech nebyly technicky možné. Od černočerných panterů po pestrobarevné papoušky v džungli Amazonie. Od obrázků mikroskopických brouků po detailní fotografie plazů, ze kterých jde respekt i na stránkách knihy.



Lišejníky rostoucí ve vysoké nadmořské výšce poblíž Mount Everestu v Nepálu. Foto: se svolením nakladatelství Práh
 

Živá planeta je kniha, která vám vezme dech i zasvěceným, ale neuvěřitelně čtivým textem. Například když Attenborough líčí pomalé změny říčních koryt, čtenář si chtě nechtě uvědomí, jak se všechno na naší planetě neustále mění. A když muž, kterému v rodné Británii říkají „národní poklad“ líčí, jak každá změna vyžaduje, aby se malé i velké organismy přizpůsobily, husí kůži se ubrání málokdo.

Tak se s největším žijícím odborníkem na přírodu vydejte na nezapomenutelnou cestu za poznáním – od prvotní jiskry života až po modrý zázrak, kterému říkáme planeta Země. Živá planeta česky poprvé vyšla už v roce 1990 (tehdy pod názvem Planeta žije), nicméně po dlouhých letech, kdy knihu nebylo možné sehnat, je to tip na objevné čtení pro znalce i novou generaci milovníků přírody.

Výtisk této knihy by měli dostat politici i lidé, kteří mají moc rozhodovat o tom, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím. David Attenborough ani ve svých 98 letech nepřestává upozorňovat na to, že si z přírody sice chamtivě bereme, ale zdaleka jí tolik nevracíme.
 

Žijící legenda přírodních věd

Sir David Frederick Attenborough (* 1926) se narodil v Londýně a už odmala ho fascinovala příroda. Sbíral zkameněliny, rád se toulal přírodou a během druhé světové války mu židovská dívka, kterou jeho rodiče adoptovali, aby ji zachránili před nacisty, věnovala jantar s prehistorickým hmyzem. I to byl jeden z důvodů, proč na univerzitě v Cambridge vystudoval zoologii a geologii.



Foto: John Cairns – The Bodleian Libraries

Po studiích nastoupil do BBC, kde tvořil dětské pořady o přírodě. Na manažerských pozicích stoupal stále výš, a dokonce dostal nabídku, aby se stal ředitelem BBC, ale Attenborough to odmítl a raději se vrátil ke tvorbě pořadů o přírodě, což ho naplňovalo nejvíc.

V roce 1979 BBC uvedla jeho třináctidílný dokument Život na Zemi, který veřejnost ohromil kvalitou video materiálů i mluveného obsahu, a zároveň navždy změnil představu o tom, jak má přírodopisný dokument vypadat. O pět let později následoval neméně úspěšný dokument Živá planeta. Na základě podkladů nasbíraných při práci na dokumentu vznikla stejnojmenná kniha, která se nyní dočkala nového českého vydání.


 

Text: Vavřinec Fiala
Foto: Markéta Havlová; John Cairns; se svolením nakladatelství Práh