Zběsilé tempo skotského patriota: Spisovatel Barry Hutchison napsal za posledních pět let téměř dvě desítky detektivek s hlavním hrdinou Jackem Loganem
Barry Hutchison patří k autorům, jimž psaní slov, vět, odstavců a kapitol odsýpá jedna radost. Ve svých čtyřiceti pěti letech má na kontě doslova stovky knih, většinou pro děti – a k tomu i řadu televizních scénářů. V roce 2019 se pak rozhodl obrátit pozornost ke své rodné Skotské vysočině a k milovanému detektivnímu žánru. Stvořil tak nejen svůj pseudonym J. D. Kirk, ale i detektiva Jacka Logana, s nímž okamžitě slavil u čtenářů úspěch. A tak mu v této době v originále vychází již devatenáctý díl série…
Návrat vraha malých chlapců
Jack Logan je vyslán na Skotskou vysočinu vyšetřovat případ ztraceného dítěte, který se nápadně podobá tomu, jejž řešil před několika desetiletími. Zmizeli tři malí chlapci, únosce poté rodičům doručil jen na stroji psaný vzkaz, fotku svázaného, vyděšeného dítěte a plyšového medvídka – a po dvou dnech chlapce zabil.
Logan vraha úspěšně vypátral, ten se však před ním pokusil zachránit skokem z třetího patra parkovacího domu. Od té doby dlí v psychiatrické léčebně a vypadá, že si nepamatuje ze svého předešlého života prakticky nic. Ani to, kam ukryl tělo posledního zavražděného. Logan mu to nevěří, jenže se přes podle něj dokonale nasazenou masku pořád není schopen dostat.
Cesta kolem jezera Loch Lomond a dál malebnou krajinou Skotské vysočiny pak šéfinspektora zavede nejen k městečku Fort William a dlouholetému příteli, místnímu policistovi Benu Fordovi, ale i k okamžiku, kdy se bude muset rozhodnout, co dál. Vyřešení případu pro něj znamená i uzavření jedné životní kapitoly, rozloučení se s městem Glasgow, kde ho nic nedrží, a stěhování do míst k lidem, mezi nimiž se cítí dobře…
V češtině vyšly zatím tři díly série Jack Logan. Naposledy v lednu tohoto roku titul Vražedná čísla (vydalo nakladatelství Vendeta).
Metody urputného obra
Jack Logan přináší do současné doby, kdy detektivní žánr opanoval temný severní vítr plný hrdinů bojujících s vnitřními démony a psychického nesouladu, závan tradičního přístupu k věci. Ano, hlavní hrdina je rozvedený a má dceru, která s ním prakticky nekomunikuje, ale minimálně v prvních dílech série (česky zatím nakladatelství DOBROVSKÝ s. r. o. vydalo tři knihy) jeho soukromí do samotného vyšetřování nikterak nezasahuje, a dokonce ani sám Logan se nechová nijak zvlášť sebezpytně a není plný neléčených bolestných ran.
Jistě, působí zdravě naštvaně, protože někdo se mu snaží dokázat, že před lety pochybil, avšak tato zlost ho při samotné práci nikterak nelimituje, nedělá zbytečné chyby způsobené přebujelými emocemi a ani se po večerech nehroutí se skleničkou v ruce.
Pouze jako buldok, urputně a nesmlouvavě, postupuje vpřed a nehledí doprava doleva. Své šéfy, které považuje za obyčejné kancelářské krysy, jež se zajímají víc o golf než o detektivní vyšetřování, zdravě ignoruje – ale opět je zde to klíčové ono slovo „zdravě“. Nestaví se proti nim, nedělá za jejich zády naschvály, jen si s nimi vše rovnou vyříká z očí do očí – a pak jedná podle pravidel, která si sám určil.
Jack Logan tak i svou obří, mohutnou postavou působí trochu starosvětsky, jako z jiné doby, kdy šlo v první řadě o zápletku jako takovou, a ne o stav duše hlavního hrdiny. A stejně tak působí i Loganův tým, v němž se neskrývají žádní psychopati ani podivné existence, jen lidé s různými zcela uvěřitelnými osudy a běžnými starostmi, snažící se dobře odvádět svou práci.
Zběsilé tempo skotského patriota
Tomu, jak Hutchison – Kirk své knihy chrlí tempem zhruba čtyř ročně, odpovídá i propracovanost jednotlivých zápletek a složitost případů. Knihy o Loganovi všem úspěšně dokazují, že v jednoduchosti je síla – a pro uspokojení čtenářských šedých mozkových buněk opravdu stačí jen omezený počet šokujících zvratů.
Kirk tak buduje své případy přehledně, čistě, srozumitelně, nic přehnaně nenatahuje. Nevyhýbá se sice překvapením, ale ta zapadají do celkového logického rámce – a hlavně ctí většinu základních zásad detektivního žánru, které kdysi dávno definoval už anglikánský kněz a spisovatel detektivek, páter Knox. Což není v dnešní době tak úplně pravidlem. Stejně jako není pravidlem, že detektivové mohou mít i smysl pro humor – a ten je v Loganově podání dokonce inteligentní a plný sarkasmu.
A protože v Kirkových knihách hraje důležitou roli i milovaná Skotská vrchovina, která je plná pozoruhodné přírody, zvířat i lidí, a mnohdy tvoří doslova dějotvorný prvek, nelze než doufat, že se šéfinspektorem Jackem Loganem se budeme setkávat ještě dlouho. V originále má český nakladatel materiálu dost a dost.
J. D. KIRK je pseudonym cenami ověnčeného spisovatele Barryho Hutchisona. Pod skutečným jménem má na kontě přes sto čtyřicet knih pro děti a patnáct pro dospělé. Žije na Skotské vysočině se svou manželkou, dvěma dětmi a sbírkou deštníků, které jen tak něco nerozhodí. Ačkoliv se psaní věnuje již od mládí, série o Jacku Loganovi je prvním jeho dílem, v němž se prolíná láska ke Skotské vysočině, kriminálním thrillerům a kočkám. (zdroj: www.knihydobrovsky.cz)
Text: Jiří Popiolek
Foto: jdkirk.com, se svolením J. D. Kirka