Zbavte se mimořádně vysokých nároků na sebe i na ostatní. Pomůže vám s tím kniha psychoterapeutky Sharon Martin – Být perfektní nemusí být perfektní
Autorkou příručky je Sharon Martin z kalifornského San Jose, renomovaná psychoterapeutka a mediální specialistka na otázky citového zdraví a vztahů s více než dvacetiletou praxí.
Knihu hodnotím jako laik, který překročil bludný kámen, ale dokázal najít cestu ven, nebo se o to vlastně pokusil. Vzhledem k odbornosti příručky věřím, že může být dobrým pomocníkem i pro odborné psychoterapeuty a jejich perfekcionistické klienty.
Díky knize Být perfektní nemusí být perfektní pochopíte hlavní příčiny svého perfekcionismu a naučíte se mírnit sklony k němu. Není to snadné a určitě to nepůjde rychle, ale výsledek se dostaví. Vím, o čem mluvím, jsem narozená ve znamení Panny (a ty mají s perfekcionismem a přemírou nároků na sebe i na ostatní fakt problém), a s perfekcionismem se potýkám vlastně od dětství. Byla jsem a stále jsem zvyklá být úspěšná, pracuji na tom prakticky neustále, věnuji tomu veškerý čas, umím si také naložit víc, než uvezu a pak se hroutím, trošku se oklepu a pak to jde zase na novo… já už na té spirále jedu. Tedy vlastně jela jsem… už ji umím zbrzdit, ulevit si, ale ještě neumím seskočit.
Nejvíce mi pomohlo pochopit a přiznat si, že můj perfekcionismus je pro mě standard, ale své nejbližší tím do jisté míry ničím, protože nejsou schopni nároky a tempo vydržet. Paradoxně mi k tomu pomohl letošní půlrok, kdy jsem se potýkala se zdravotními problémy. Polevila jsem ze svého perfekcionismu z nutnosti, prostě jsem fyzicky nemohla, nestíhala, nezvládala… nešlo to… a ono se nic nezhroutilo. S ledasčím pomohl manžel i děti, a to sami od sebe. To, co na mě počkalo, vlastně nebylo podstatné, protože nic není důležitější než my sami. Abychom mohli pomáhat dál, musíme nejdříve pomoci sami sobě.
Když se mi pak dostala do rukou tahle příručka, dokonale to na sebe pasovalo. A tak na sobě krůček po krůčku pracuji, ale už vím, že Být perfektní nemusí být perfektní. Perfekcionismus není jednoduchá diagnóza, ale dá se s ní pracovat. Knihu vřele doporučuji těm, kteří si uvědomují, že přišel čas s tím něco udělat. A prvním krokem je přiznat si to.
Text: Lucie Bednářová
Foto: Markéta Havlová