Najdi knihu

Blog magazínu

Umění diplomacie od držitele Nobelovy ceny za mír Henryho Alfreda Kissingera a další knihy o klíčových událostech světových dějin, které nesmí chybět ve vaší knihovně

Umění diplomacie od držitele Nobelovy ceny za mír Henryho Alfreda Kissingera a další knihy o klíčových událostech světových dějin, které nesmí chybět ve vaší knihovně
23.03.2024 06:00
Čtení o historii není pouze zábavou, ale má také hlubší význam. Pomáhá nám lépe porozumět současnosti, odhaluje vzorce a tendence, které následují z minulosti, a umožňuje nám lépe porozumět lidské povaze. Nabízí nám perspektivu, která může vést k uvědomění si toho, kým jsme a kam směřujeme. Je dobré, znát události, které formovaly svět, jak ho známe dnes. Přinášíme vám čtyři tipy na knihy z nakladatelství Prostor, které by neměly uniknout vaší pozornosti.  

Timothy Garton Ash: Evropa, náš domov

Proslulý historik a novinář se již téměř půl století zabývá rolí Evropy při utváření moderního světa a výzvami, jimž musí čelit. Byl svědkem revolucí v řadě satelitů Sovětského svazu a jeho kontakty s inspirátory politických změn mu poskytly cenný materiál pro tuto knihu. Nabízí v ní zasvěcený pohled na proces integrace západní Evropy a na proměnu střední a východní Evropy mezi maďarskou revolucí v roce 1956 a ruskou invazí na Ukrajinu.


 

Henry Kissinger: Umění diplomacie

V jedenatřiceti kapitolách se Henry Kissinger z pohledu zkušeného politika-diplomata a historika zabývá klíčovými událostmi světových dějin, počínaje dobou kardinála Richelieua přes napoleonské války a velmocenskou rovnováhu 19. století až k dramatům století dvacátého. S důvěrnou obeznámeností, včetně osobních příběhů, dává čtenáři nahlédnout do světa nejvyšší – především americké – politiky.


 

Tony Judt: Zapomenuté 20. století

Brilantní britský historik a specialista na moderní evropské dějiny shromáždil třiadvacet esejí z let 1994–2006. Na pozoruhodné škále osobností, událostí a idejí Tony Judt podrobuje nemilosrdné kritice iluze, které se vynořily po konci studené války: že velké kon ikty jsou bezpečně za námi a svět vstoupil do epochy míru a demokracie. Ukazuje, na co z historie 20. století zapomínáme a které její části byly z naší paměti vytěsněny.


 

Dietrich Schwanitz: Vzdělanost

Naše vědění prochází v současnosti hlubokou proměnou a všeobecně je v západní kultuře již delší dobu pociťována krize vzdělávacího systému, případně úpadek klasického vzdělání. Kniha Dietricha Schwanitze se pokouší reagovat na tuto situaci a nově stanovit, co je základem naší vzdělanosti. Encyklopedická práce vyšla od doby svého vzniku už ve více než třiceti vydáních a byla přeložena do řady cizích jazyků.



 

Text: Markéta Havlová; se svolením nakladatelství Prostor
Foto: Markéta Havlová