Prožijte padesát let v kůži slona Ishiho v působivém knižním románu Alexe Laskera. Po dočtení budete bažit po exotické výpravě za slony do jejich přirozeného prostředí!
V roce 1962 v Keni poznáváme velkou sloní skupinu, která o dva roky později čelí tomu nejhoršímu monstru na světě – člověku. Pytláci jsou schopni pro peníze udělat cokoliv, i uhasit vzácný plamen života. Našemu slonímu samci je teprve pár měsíců a už musí vzdorovat nebezpečí, a především smrti.
Svědkem krvavého masakru se stal chlapec Kamau Matiba, který zrovna v divočině vykonával zkoušku dospělosti. Po pytláckém řádění zůstal pouze jeden přeživší – dvouleté slůně, kterému Kamau pomůže a odvede ho k lidem starajícím se o divoká zvířata. Zde se slon, jehož pojmenovali Anaishi „Ishi“, má šanci zotavit a žít.
Sloní paměť je debutovým dílem z pera Alexe Laskera, který ve svém románu dokázal umně vybalancovat fikci s realitou.
Čtenář sleduje dvě vypravěčské linie – jednu z pohledu lidí, druhou vypráví samotný slon. Nelze neobdivovat s jakým obrovským odhodláním dokázal autor čtenáři odvyprávět celou sloní ságu, protože nelze psát pouze o hezkých věcech; k životu, a zejména k tomu v divočině, patří i neustálé ohrožení a boj o přežití. V textu se tak vyskytují naturalistické popisy, které mnohdy není lehké strávit. Ze samotných stránek prýští tolik různorodých emocí, které by roztavily i ledový sloup.
S knihou prožijete dlouhých pět dekád, tváří v tvář se postavíte lidské krutosti, budete Ishimu držet palce při každém ušlém kilometru, poznáte srdce dobrých lidí, kteří každodenně zachraňují poraněná zvířata, a především budete po dočtení bažit po exotické výpravě za slony v jejich přirozeném prostředí.
Text: Dagmar Garciová
Foto: Markéta Havlová