Peter Freuchen: dvoumetrový viking, který se zastával slabších. Poznejte život domorodých Inuitů v románu Ivalu
Ta fotka na sociálních sítích koluje dodnes. Vlevo stojí rozcuchaný vousatý obr s plnovousem a vpravo elegantně sedí jeho uhlazená manželka v kostýmku a vypadá vedle něj jako drobná panenka.
Příběh muže na fotografii je dnes už téměř zapomenutý. Ačkoliv se Peter Freuchen ve své době vydával na dobrodružné výpravy s legendárním grónským polárním badatelem a antropologem Knudem Rasmussenem, a dokonce byl na osobním seznamu nepřátel Adolfa Hitlera, dnes po něm zbyl hlavně ten kuriózní obrázek.
Nakladatelství Portál se ovšem rozhodlo příběh tohoto slavného polárníka oprášit, a poprvé tak česky vychází jeho román Ivalu, literární zpracování jeho zážitků mezi Inuity. Nejenže mezi nimi Freuchen několik let žil, takže vstřebal jejich zvyky a vyprávění, ale coby spisovatel věrně zachytil jak jejich chování, tak přemýšlení. Ivalu je totiž vyprávěn z pohledu Inuitů, takže čtenář má jedinečnou možnost nahlédnout na naši civilizaci „nezkaženýma“ očima zvenčí.
Do inuitské kultury Peter Freuchen pronikl i díky tomu, že si za ženu vzal „Eskymačku“ z místního kmene. Jak prozrazuje podtitul románu „Láska v polárních krajích“, Ivalu vypráví o vztahu mezi Inuitkou a bílým mužem. Zajímavé je, že ačkoliv bílý muž v románu považuje inuitskou kulturu za primitivní, řada příhod ukáže, že moderní vynálezy někdy nestačí na osvědčené způsoby předávané z generace na generaci.
Freuchenova inuitská manželka v roce 1921 zemřela na španělskou chřipku a dobrodruh se rozhodl na čas vrátit do Dánska. Stal se šéfredaktorem časopisu a přivydělával si psaním příběhů z Grónska a přednáškami o polárních výpravách. Filmová společnost Metro Goldwyn Mayer od něj koupila práva na zfilmování jeho knihy a výsledný film Eskimo získal v roce 1933 Oscara.
Peter Freuchen se přátelil s hollywoodskými hvězdami i královskou rodinou, ale v srdci vždy stál na straně slabších. Dodnes se vypráví, jak kdykoliv slyšel jedovaté poznámky na adresu židů, zvedl se do celé své dvoumetrové výšky, prohlásil, že je žid, a vybídl dotyčného, ať to zopakuje. Adolf Hitler dokonce Freuchena zařadil na seznam osob k likvidaci a osobně nařídil jeho zatčení, nicméně polárníkovi se podařilo na poslední chvíli uprchnout.
V New Yorku se pak oženil s modelkou a ilustrátorkou Dagmar Cohn a ačkoliv mohl zbytek života strávit sepisováním svých dobrodružství a zážitků, nedalo mu to a pravidelně se vydával na další výpravy. Jedna z nich mu byla osudnou – v roce 1957 na Aljašce dostal infarkt a ve věku 71 let zemřel. Jeho popel nechali stylově rozprášit nad Grónskem. Kde taky jinde...
Jeho román Ivalu je sice vystavěn na skutečných pozorováních, ale čte se jako dobrodružný román v pravém slova smyslu. Čtenáři, kteří vyrůstali na Otakaru Batličkovi, fandili Vinnetouovi nebo tajili dech u příběhů Roalda Amundsena nebo Rudyarda Kiplinga, by tenhle nenápadný poklad rozhodně neměli minout.
Text: Vavřinec Fiala
Foto: Markéta Havlová