Najdi knihu

Blog magazínu

Němci: Politicky nekorektní vyprávění o třetí říši. Polský publicista Piotr Zychowicz nahlíží na dobu druhé světové války netradičním a kontroverzním způsobem

Němci: Politicky nekorektní vyprávění o třetí říši. Polský publicista Piotr Zychowicz nahlíží na dobu druhé světové války netradičním a kontroverzním způsobem
30.11.2024 06:00
RECENZE: Polský publicista Piotr Zychowicz se již delší čas pokouší nahlížet na dobu druhé světové války netradičním způsobem a svými někdy kontroverzními názory rozvířit o tomto tragickém dějinném období všeobecnou odbornou i laickou debatu. Po knihách Židé a Sověti přicházejí na řadu Němci – k tomu je však nutné dodat, že nakladatelství Mapcards začalo autorovy polemiky vydávat v českém překladu právě až touto publikací.  

Zychowiczovy kontroverze se vesměs drží v rámci oblíbených a lidmi vyhledávaných teorií, „co by bylo, kdyby“. Tak třeba – kdyby se v roce 1939 Poláci spojili s Němci proti Sovětskému svazu, nejenže by byla v roce 1941 dobyta Moskva, ale následně by nemuselo dojít ani k holocaustu. Případně – kdyby se Němci na dobytém území Pobaltí, Běloruska a Ukrajiny chovali jako osvoboditelé a nesnažili se z místního obyvatelstva udělat v lepším případě levnou pracovní sílu, v horším otroky, Sovětský svaz by válku určitě prohrál.

Celá kniha je rozdělena do šesti oddílů, které tvoří jak texty zcela nové, tak již někdy autorem publikované. První, nejrozsáhlejší část je poskládána z rozhovorů s různými historiky z celého světa na téma Němci za války. V dalších se pak Zychowicz zabývá již zmiňovanou nenávistí obyvatel přidružených republik Sovětského svazu ke Stalinovi a tím, jak a proč vlastně došlo k holocaustu. Poté přiřazuje vůdce třetí říše k levé straně politického spektra, velice opatrně (ne)obhajuje nechvalně známého historika Davida Irvinga a poslední oddíl věnuje tomu, proč došlo za druhé světové války k honu na některé polské občany.

Zychowiczova kniha je čtivá a v mnoha ohledech i nesmírně podnětná a zajímavá. Přináší alternativu k zavedeným a jako samozřejmost chápaným interpretacím tohoto tragického dějinného období – podobně jako u nás kupříkladu publikace Jana Tesaře k Mnichovské dohodě. Čtenářům bych ale doporučil, aby autorovy názory brali jen jako jeden z mnoha úhlů pohledu a od zde uvedeného si ponechali zdravý odstup. Názory totiž, jak známo, nejsou to samé co fakta.

 

Text: Jiří Popiolek
Foto: Markéta Havlová