Matouš Ruml načetl do podoby audioknihy nejnovější počin Stephena Kinga: "Hrdinství můžeme zažívat dnes a denně a nastartujeme to pouze tím, že překonáme strach."
Předpokládám, že nešlo o vaše první setkání s dílem Stephena Kinga, ať už v podobě (audio)knihy, nebo skrze filmovou adaptaci. Jak se vám Pohádka líbila?
Tvorbu Stephena Kinga znám prostřednictvím filmů, knižně jsme se ale doposud míjeli. Bylo to pro mě tedy na papíře setkání opravdu první. Čtení mě hodně bavilo, protože mám fantasy i pohádky rád a Stephen King je velmi inteligentní a schopný spisovatel. Lidé si ho spojují hlavně s horory, a ačkoli Pohádka není přímo děsivá, stejně z ní dýchá cosi znepokojivého, asi jako z příběhů bratří Grimmů, kterými se očividně inspiroval.
Sám jste trojnásobným otcem. Patří podle vás strašidelné příběhy k dětství, i když mohou člověka připravit o klidný spánek?
Myslím, že je to důležitá součást dospívání. Dětem se snažíte předávat to nejlepší, co můžete – lásku, dobrosrdečnost, empatii, odvahu –, a právě do příběhů, které jsou trochu děsivé nebo napínavé, se taková poselství vkládají nejlépe. Když si vezmeme Pohádku, protagonista Charlie se musí často zachovat hrdinsky. Jenže něco takového nejde, aniž by něco bylo v sázce. Bez strachu, který je nucen překonávat, by nebylo ani jeho hrdinství.
Když už jsme u Charlieho Reeda, jak se vám hlavní hrdina zamlouval?
Velmi. Mám rád příběhy, kde je rodinné neštěstí popsáno důmyslně a chytře, a přesně to tady King dělá. Charlie přišel v dětství o maminku a musí se starat o otce, který propadl alkoholismu. Leží na něm tím pádem už od dětství velká zodpovědnost, a přesto – nebo možná právě proto – dokáže být hrdinou. Zpočátku to není nic okázalého, spíše taková jemná každodenní odvaha, jako když přeleze plot a pomůže nevrlému panu Bowditchovi vstát ze země. Ale ta situace je zárodkem toho, jak se potom vyvine celé dobrodružství v onom druhém světě. Ten první krok však často bývá nejtěžší.
Pomineme-li Temnou věž, není moc Kingových próz, kde by vytvořil vlastní svět. Čím vás zaujala jeho fantastická říše Empis?
King vskutku důmyslně využil motivy z různých pohádek, takže v jeho světě vystupují obři, kostlivci a další stvoření, která jsou nám povědomá. Zároveň ale přidal i něco ze sebe a mistrovsky tyto vlivy pospojoval do zcela věrohodného prostředí. V příběhu ovšem procházíme říší poznamenanou řadou velkých tragédií. Trochu mi to připomínalo zničenou Fantázii z Endeho Nekonečného příběhu. Rád bych Empis poznal i v době její největší slávy.
Vyšlo v nakladatelství OneHotBook.
Zápletka románu může trochu evokovat žánr meč a magie, podhoubí ovšem zůstává typicky kingovské – chlapec s dobrým srdcem se rozhodne čelit zlu, a při tom velmi rychle dospěje. Jak se tentokrát autorovi podařilo vykreslit zázračný, ale i krutý svět teenagerů?
Myslím, že to King uchopil velmi dobře. Jak jsem už zmiňoval, Charlie není úplně tradiční teenager, takže se seznamujeme s chlapcem, který neměl zrovna jednoduchý start do života. A právě proto je jeho hrdinství uvěřitelné a člověk se s ním snadno sžije. Jediné, co mi z toho světa teenagerů trochu chybělo, byla paradoxně láska. Ale chápu, že měl starost se záchranou Radar a cizího světa, takže se pak na lásku snadno zapomíná.
Co byste chtěl, aby si posluchači audioknihy Pohádka odnesli?
Především poznání, že hrdinství můžeme zažívat dnes a denně a nastartujeme to pouze tím, že překonáme strach a zkusíme to...
Text: Michaela Merglová
Foto: Michaela Merglová