Najdi knihu

Blog magazínu

Láska za časů videoher: kniha Zítra a zítra, zítra, zítra, zítra není jen tak obyčejná love story. Ve Spojených státech se stala jednou z nejprodávanějších knih roku 2022 a nyní dobývá Česko

Láska za časů videoher: kniha Zítra a zítra, zítra, zítra, zítra není jen tak obyčejná love story. Ve Spojených státech se stala jednou z nejprodávanějších knih roku 2022 a nyní dobývá Česko
16.12.2024 06:00
Takový popkulturní fenomén tady dlouho nebyl. Když kniha Zítra a zítra, zítra, zítra, zítra vyšla v USA, stal se z ní bestseller nikoliv skrze masovou reklamu, nýbrž díky šeptandě. Nyní román Gabrielle Zevin přirovnávaný (ne úplně přesně) k legendárnímu Ready Player One vychází i česky a probudí nostalgii nejen u gamerů!  

Není to obyčejná love story. Ano, kluk potká holku, ale americká spisovatelka Gabrielle Zevin si dává záležet na tom, aby se dvojice hlavních hrdinů nikdy nestala skutečnými milenci. Jsou to kamarádi, obchodní partneři a tvůrčí duo, a ačkoliv jejich vztah provázejí stejně bouřlivé výkyvy jako milenecký vztah, v centru pozornosti není láska mezi nimi, nýbrž láska k videohrám.

Právě díky nim se totiž ještě v dětství setkávají – Sam se zotavuje po autonehodě, kvůli které málem přišel o nohu, Sadie v nemocnici navštěvuje svou sestru bojující s rakovinou a z nudy spolu začnou hrát Super Mario Bros. A právě díky videohrám se taky v dospělosti setkávají znovu – ona mu dá disketu se svou počítačovou hrou, a nakonec spolu oba založí videoherní studio.
 

Zítra můžeš hrát znovu

Příběh o úspěchu a slávě, ale taky její odvrácené straně, nejprve zaujal gamery. A brzy poté i ti, kdo počítačovým hrám neholdují, zjistili, že je to nesmírně působivý příběh pro všechny. Ačkoliv videohry v románu hrají ústřední roli (a autorka jejich historii důkladně nastudovala), jejich znalost není nutná, spíš jenom dokreslují atmosféru, která spoustu hráčů donutí nostalgicky vzpomínat.

Díky šeptandě se kniha stala ve Spojených státech jednou z nejprodávanějších knih roku 2022. Přes padesát týdnů se držela na žebříčku bestsellerů New York Times, a dokonce získala prestižní ocenění v anketě Goodreads Choice Awards, ve které vybírají nejlepší knihy roku samotní čtenáři.

Název knihy Zítra a zítra, zítra, zítra, zítra odkazuje k Shakespearovu Macbethovi, ale význam posouvá do prostředí počítačových her, kde smrt není konec, nýbrž pouze šance začít zítra znovu.
 

Jak můžou hry změnit společnost

Autorka na obou hlavních hrdinech chytře zachycuje dva přístupy k počítačovým hrám. Zatímco pro Sama, který trpí chronickými bolestmi ve zraněné noze, je to hlavně zábava, únik z každodenní reality a možnost zapomenout na bolest, pro Sadie jsou hry umění, které může poukazovat na problémy ve společnosti.

Po teroristických útocích 11. září jejich studio spustí hru ve virtuálním světě, kde se nikdy nic dramatického neděje. A když se politici ve skutečném světě handrkují o manželství pro stejnopohlavní páry, spustí tuto funkci alespoň ve virtuálním světě.
 

Nostalgie táhne… i do kina!

Už jsme zmiňovali, že Zítra a zítra, zítra, zítra, zítra bývá přirovnáváno k jiné knize z prostředí videoher – Ready Player One od Ernesta Cline. Tohle srovnání není úplně přesné, protože ačkoliv se obě knihy hemží popkulturními narážkami na Space Invaders, Tetris, Super Maria a další hry, Ready Player One je čistokrevné sci-fi. Zítra a zítra, zítra, zítra, zítra je společenský román, který mapuje vztah dvou lidí během několika desetiletí a budování úspěšné firmy.

Ready Player One se dočkalo filmové adaptace v roce 2018 pod taktovkou Stevena Spielberga a nostalgie po osmdesátkových a devadesátkových hrách pořád táhne. A tak není divu, že i o práva na filmové zpracování knihy Gabrielle Zevin se hned strhla pořádná přetahovaná. Nakonec vyhrálo studio Paramount, které za možnost převést úspěšný román do filmové podoby vysolilo úctyhodné dva miliony dolarů.
 

Nezbývá než doufat, že film bude stejně skvělý jako kniha!

 

Text: Vavřinec Fiala
Foto: Markéta Havlová