Knihu Mazal tov! psal člověk se zapálením pro věc. Rabín David Maxa vysvětluje, jak se do tradičního judaismu dostává pokrok a progrese
Výpravný počin, který je rozdělen do pěti kapitol kopírujících cyklus lidského žití od narození po nevyhnutelnou smrt, je uvozen předmluvou rabína Beita Daniela z Centra progresivního judaismu a předmluvou autora Davida Maxy, jenž knihu napsal nejen pro českou židovskou komunitu, ale především ji směřuje ke všem lidem, ať už věřícím, či ateistům a doufá, že přispěje ke vzdělávání a také k vymýcení předsudků, jež mnozí vůči Židům a židovství mají. Zvlášť v současné době je Mazal tov! aspoň drobným kamínkem v mozaice osvěty mezi širokou veřejností.
Mazal tov! můžete číst jako souvislý text, nebo si vybírat podle toho, co vás zajímá a soustředit se na konkrétní heslo či pojem. Publikace, jíž osobitý styl vetkly jemné ilustrace studentky Terezy Pisklákové, je laděna do zemitých odstínů hnědé v kombinaci s modrou barvou a působí tak důstojně.
Vyšlo v nakladatelství Práh.
Když se do knihy Mazal tov! začtete, hned poznáte, že ji psal člověk se zapálením pro věc, s nadšením i touhou předat informace všem, kteří o ně mají zájem. Rabín David Maxa vysvětluje, jak se do tradičního judaismu dostává pokrok a progrese. Dřív bylo například nemyslitelné, aby některé mužské funkce zastávaly ženy, dnes se v těchto rolích objevují. Ke čtivosti a odlehčení přispívají židovské anekdoty a historky, jimiž je text proložen.
Věděli jste, že zvedání závoje nevěsty vychází z židovské legendy? Že kamínky na hrobech zesnulých Židů vyjadřují respekt? Že dívka je v rámci náboženské dospělosti plnoletá ve dvanácti a chlapec o rok později? Nejen tyto fascinující poznatky nabízí kniha Mazal tov!, jedná se o bohatou studnici židovských tradic, zvyků a obřadů, které stojí za to znát.
Text: Barbora Javorková
Foto: se svolením Davida Maxy