Najdi knihu

Blog magazínu

Kniha Jmenuji se Eva je možná nejlepší knihou roku! Skutečný příběh ženy, která přežila Osvětim a rozhodla se žít život naplno

Kniha Jmenuji se Eva je možná nejlepší knihou roku! Skutečný příběh ženy, která přežila Osvětim a rozhodla se žít život naplno
28.06.2023 05:00
Knih, v nichž je stěžejním námětem holocaust a život v koncentračních táborech, vychází v poslední době velké množství, což je dobře, protože nesmíme zapomínat. Ale ať už dáváte přednost fikci vystavěné na reálných základech, či autentické biografii, měli byste pečlivě vybírat. Ruku do ohně dám za aktuální novinku nakladatelství Noxi. Kniha Jmenuji se Eva je skutečným příběhem ženy, která přežila Osvětim a rozhodla se, že když jí byl darován život, využije ho naplno. Seznamte se s Evou Smolkovou-Keulemansovou, jejíž vzpomínky v příběh přetavila Jana Mirovská.

Evu, za svobodna Weilovou, poznáváme prostřednictvím empaticky napsaného počinu Jany Mirovské, která se s hlavní hrdinkou seznámila prostřednictvím své matky, známé spisovatelky Inny Rottové. Autorka je původní profesí houslistka a hudební pedagožka, přesto se Evina příběhu chopila s citem a čtenářům předkládá čtení, od něhož je těžké odtrhnout zrak i mysl, natolik je sugestivní a fascinující.

Eva vyrůstala v milující, kulturně založené rodině. Chodila do divadla, četla knihy, prožívala bezstarostné dětství do doby, než propukla druhá světová válka. Dívka s rodiči skončila v koncentračním táboře a jako jediná přežila. Přese všechny útrapy šla dál a z života vytěžila maximum – vystudovala chemii, stala se průkopnicí plynové chromatografie, třikrát se vdala a ze všech těžkých chvil, jež ji osud postavil do cesty, vyšla s grácií a noblesou, houževnatá a odhodlaná žít.

Jana Mirovská psala tuto knihu v době, kdy svět ochromil koronavirus, což se promítlo i v textu. Střídá dvě roviny – současnou, v té popisuje vznik knihy a celý tvůrčí proces, a historickou, která mapuje Evin fascinující život. Publikace obsahuje fotografie, vesměs černobílé. Tyto cenné dobové doplňky pomáhají dokreslit čtenářovy představy o Evě Smolkové-Keulemansové jako o vědkyni, partnerce i matce, která musela skloubit profesní a osobní život, což není jednoduché v žádné době.

Empatický počin je psán čtivě, v některých momentech mile starosvětsky. Obsahuje přímou řeč, díky níž je sugestivní a nenudí. Způsob vyprávění zaujme i mladší čtenáře, jimž biografii Evy Smolkové-Keulemansové doporučuji jako doplněk k učivu o holocaustu.

Knihu Jmenuji se Eva řadím mezi adepty na nejlepší knihy roku, ještě dlouho po přečtení zůstává díky lidskému přístupu autorky v paměti.

 

Text: Barbora Javorková
Foto: Markéta Havlová