Najdi knihu

Blog magazínu

Každý z receptů jsem uvařila a ochutnala. Nedala bych do knížky něco, co nefunguje, říká Petra Mejsnar Slušňáková

Každý z receptů jsem uvařila a ochutnala. Nedala bych do knížky něco, co nefunguje, říká Petra Mejsnar Slušňáková
01.03.2023 05:00
„Nápad na knihu tipů pro rodiny s dětmi jsem v sobě nosila dlouho,“ říká Petra Mejsnar Slušňáková, nejen dvojnásobná máma, ale také šéfredaktorka dětského časopisu Mateřídouška. Představuje velkého ilustrovaného průvodce za poznáním, tradicemi, řemesly a českým folklorem.

Od skleněných perliček ke staročeskému popcornu
… je tu kniha Mňam Česko!

Proč je tipů na výlety nekulatých 196?
V knize je čtrnáct tipů ke každému ze čtrnácti krajů, proto 196. Původně jich mělo být použito méně, jen pět tipů na kraj. Jenže těch zajímavých bylo nakonec tolik, že by byla škoda nepoužít jich víc.

Který z nich ráda doporučíte osobně?
Všechny jsou zajímavé, to je těžké (smích). Každý má jiné kouzlo a záleží také na tom, co koho zajímá, co má třeba blízko svého bydliště. Najdete tam skanzeny, interaktivní muzea, čokoládovny… Já osobně mám třeba ráda tradiční česká řemesla, tak zmíním výrobu skleněných perliček v Poniklé s více než stoletou tradicí. Je to malá dílna a na konci prohlídky si z perliček můžete vyrobit ozdoby.

Kde se vzal nápad na vydání této knihy?
Nosila jsem ho v sobě dlouho, stále ho něco odsouvalo, ale pak jsem byla jednou k vytvoření knihy zlehka popostrčena skrze vydavatelství, kde pracuji jako šéfredaktorka časopisu Mateřídouška. Založila jsem rubriku o cestování… tedy řadu tipů jsem již měla, další jsem začala dostávat od přátel, kteří mají děti a cestují po republice.

Zajímavé, že kniha je obrazově bohatá, ale nejsou v ní fotky.
Díky Mateřídoušce jsme se dali dohromady s ilustrátorem Tomášem Pekárkem, který do ní připravuje právě cestovatelskou rubriku. Moc se mi líbilo jeho výtvarné zpracování, přála jsem si, aby knížka byla zábavná i vizuálně. A tak jsem Toma okamžitě oslovila.

Mateřídouška je pro děti ve věku sedm až deset let, jaká je cílovka knihy?
Není omezená věkem. V knize jsou tipy prezentovány jako rodinné výlety, ale zaručeně si je užijí i sami dospěláci.

V knize jsou i tradiční krajové recepty. Při nahlédnutí jsem dostal chuť na hluchec, báč neboli kucmoch – jakousi slanou buchtu, která se dá udělat i s mákem. Pekla jste ho?
Receptů je celkem dvacet osm, na každý kraj dva, a každý z nich jsem uvařila a ochutnala. Nedala bych do knížky něco, u čeho bych se bála, že to nefunguje. Mimochodem hluchec je takový kynutý bramborák. Všechny recepty jsem hledala také ve starých kuchařkách, takže pocházejí z původních českých surovin a jsou hezky zemité. U čtrnácti z nich jsou přidané i videopostupy, které si čtenáři mohou načíst přes QR kódy.

Jak chutná pučálka z hrachu?
S nadsázkou bychom mohli říct, že pučálka je takový staročeský popcorn. Když chcete zobat zdravě, necháte vyklíčit hrách, a pak ho opražíte na pánvi. Měl by trochu křupat.

Jak dlouho jste knihu tvořila?
Vznikala rok, byla náročná i výrobně, protože je celá ilustrovaná. Každý kraj je uveden mapou s ikonkami tipů na výlety. Následuje doprovodná dvojstrana encyklopedického stylu, která představuje tradiční lokální suroviny a zajímavosti od typicky českého přeštického čuníka po jablko odrůdy Rubín.

V knize není přehnaně moc textu. Je to záměr?
Snažila jsem se knížku naplnit samými zajímavostmi. Nehledejte v ní strohé popisy tipů jako – Navštivte místní muzeum. Nejsou tam ani otevírací doby a ceny vstupného, které si dnes každý v případě zájmu najde na internetu. Když píšu třeba o Dačicích a vynálezu kostky cukru, tak popisuju i to, jak kostka vznikla.

Zníte, že vás to bavilo.
Bavilo a moc! Trošku jsem si tím splnila sen, i vzhledem k tomu, že mám ráda encyklopedické knížky. Smyslem knihy je také ukázat, že máme co nabídnout, i když jsme malá republika. Povedla se nám dokonce hned některá gastroprvenství – jako třeba ovocný jogurt, který vznikl v Radlické mlékárně. Licenci pak mlékárna prodala do čtrnácti zemí Evropy. Zajímavostí je knížka plná.

 

Petra Mejsnar Slušňáková (* 1978)
Zasvětila svůj profesní život práci v médiích. Působila v denících, lifestylových titulech, v televizním zpravodajství a nakonec zakotvila v segmentu dětských časopisů. Již čtvrtým rokem je šéfredaktorkou časopisu Mateřídouška. Titulu s dlouholetou tradicí, který každý měsíc baví a hravou formou vzdělává malé školáky. Petra je také máma dvou dcer, které jsou pro ni velkou inspirací.

text: Jan David
foto: Pavel Horák, Štěpánka Levá, se svolením CZECH NEWS CENTER