Kandidát na přítele: Více než jen queer romantická komedie plná humoru a lásky
Luc je bohémský floutek, který se často objevuje v hledáčku médií díky svým slavným rodičům. Zvlášť otec, s nímž nikdy nemluvil, mu komplikuje život. Coby bývalá rocková legenda totiž opustil léčebnu a pokouší se vrátit na výsluní. To je samozřejmě šťavnatou potravou pro všechny bulvární plátky, pro něž se Luc stává středobodem zájmu. Když se dostane do situace, kdy jedna kompromitující fotka může zničit vše, na čem mu kdy záleželo, dojde k radikálnímu rozhodnutí. Kariéru, reputaci i společenský život mu může zachránit jedině hezký, a především spořádaný vztah. Jenže kde vzít vhodného kandidáta, který by na veřejnosti předvedl jeho proměnu v zodpovědného člověka?
Tady přichází na scénu Oliver Blackwood, právník, který se Lucovi svým životním stylem naprosto vymyká. Zatímco Luc je zvyklý na uvolněný a chaotický život, Oliver je perfekcionista. Vyznává pořádek, pravidla a má zcela opačný přístup k životu. Už od prvního okamžiku je jasné, že tihle dva jsou protiklady a nikdy by se ve skutečném životě nespřátelili, natož vstoupili do romantického vztahu.
Jelikož jsou oba zoufalí, uzavřou dohodu a budou předstírat vztah, dokud nepřestanou být pro veřejnost zajímaví. Pak si půjdou po svých. Jenže simulovat city vůči někomu, s kým nemáte společného téměř nic, může být pořádná fuška. Navzdory rozdílnostem se ale začnou postupně sbližovat. Co bylo původně jen předmětem obchodní dohody, nečekaně přerůstá v city. Budou však vzájemné?
Alexis Hall ve svém vyprávění excelentně kombinuje humorné a často až absurdní situace s citlivými tématy jako je sebepřijetí, nátlak společnosti a očekávání rodiny. Postavy jsou uvěřitelné a jejich vztah se vyvíjí přirozeně. Na přetřes se zcela nenásilně a s velkým porozuměním dostává také téma sexuality a tlaku společenských norem. Kandidát na přítele je tedy více než jen queer romantickou komedií. Je příběhem o vztazích – jak těch romantických, tak i těch rodinných a přátelských. Přináší čtenářům důležité otázky o tom, kdo jsme, jak vnímáme sami sebe a jaký vliv na nás mají lidé kolem nás. Kniha je zároveň výzvou k tomu, abychom se nebáli být sami sebou, i když to občas znamená jít proti očekáváním společnosti.
Text: Dagmar Topolová
Foto: Markéta Havlová