Najdi knihu

Blog magazínu

Daruj knihu, potěš sebe i druhé. 14. únor není jen pro zamilované, každoročně na toto datum připadá také Mezinárodní den darování knihy

Daruj knihu, potěš sebe i druhé. 14. únor není jen pro zamilované, každoročně na toto datum připadá také Mezinárodní den darování knihy
12.02.2024 06:00
Zapojte se do akce, která má smysl. Mezinárodní den darování knihy je úžasnou příležitostí, jak udělat radost sociálně znevýhodněným dětem. A také sobě.  

Mezinárodní den darování knihy (International Book Giving Day) je akce s poměrně krátkou tradicí. Vznikl ve Velké Británii teprve v roce 2012, ale za pár let ušel pořádně dlouhou cestu. Pokud nemáte paměť na kalendářní data, v tomto případě to bude jednodušší. Den darování knihy totiž vychází na stejný den, jako oslavy svatého Valentýna: 14. únor. Až tedy půjdete koupit nějakou drobnost pro svou polovičku, určitě se alespoň na chvíli zastavte v knihkupectví. A zabijete hned dvě mouchy jednou ranou!

Ale vraťme se ještě ke smyslu mezinárodního dne. Samotné darování knihy totiž není jen tak nějaký výmysl, za kterým by nestála silná myšlenka. Tradici darování knihy založila Amy Broadmoore v rámci své internetové iniciativy Delightful Children´s Book. Amy, absolventka vysokoškolského studijního programu knihovnictví a dlouholetá knihovnice, už čtrnáctým rokem publikuje své tipy na nejkrásnější knihy pro děti na svém webu. Stránka má sloužit jako doporučení pro knihovníky a knihovnice, které publikace by rozhodně měli zařadit do svých výpůjčních fondů.

„Moje děti milují knihy, protože vyrůstají obklopeni naší domácí knihovnou a hned jak to šlo, předčítala jsem jim. Pak jsem si ale uvědomila, že existuje spousta dětí, které to štěstí nemají,“ uvedla Amy v jednom z rozhovorů. Měla na mysli zejména děti pocházející z nuzných rodinných poměrů, vyrůstající v sociálně vyloučených oblastech. Velká Británie má totiž s problémem rozevírajících se nůžek mezi bohatými a chudými lidmi velké problémy už poměrně dlouho. Když toto téma probírala s jedním ze svých dětí, prý prohlásilo: „A co kdybychom jim nějakou knížku darovali?“ Amy to nadchlo a dala dohromady lidi, kteří sdíleli stejnou vášeň pro knihy jako ona. Vznikla speciální organizace, která má aktivitu propagovat. A sama aktivita darování knihy lidi natolik uchvátila, že se šíří světem.

 

Nebojte se zeptat

Je jen na vás, zda a jak se do mezinárodního dne knihy zapojíte. Můžete jít do knihkupectví a koupit nějakou hezkou knihu mamince, sestře, nejlepší kamarádce… Určitě tím neuděláte chybu. Pokud však budete chtít prožít tento speciální den přesně tak, jak ho zamýšlela jeho iniciátorka, pak spojte darování publikace s charitou. Konkrétně takovou, která pomáhá dětem. Sama Amy Broadmoore je propagátorkou udržitelného způsobu života. Můžete tak buď koupit novou knihu v knihkupectví, stejně jako si vyhlédnout krásný kousek v antikvariátu, nebo jen věnovat některou z publikací, které již máte doma.

Nad knížkou se ale zkuste trochu zamyslet. Co by měla splňovat? Zkuste se zaměřit i na publikace novější, ale i ty prověřené časem. Dále by mělo jít o knihu, která rozvíjí fantazii a kreativitu. Pokud zvolíte nějakou nestárnoucí klasiku, můžete udělat velkou radost. Nejste si svým výběrem jistí? Zeptejte se svého knihkupce nebo v blízké knihovně. Když sdělíte, pro jaký účel knihu sháníte, slušný personál vás neodmítne.

Jakmile knížku máte, můžete ji ještě pěkně zabalit. Udržitelnost můžete podpořit tím, že použijete balicí papír, který vám již leží doma z předchozích slavnostních událostí. Nebo se podívejte na internetová videa zabývající se ekologickým balením dárků. Je neuvěřitelné, jaké krásy se dá docílit využitím ekologických materiálů. Malé připomenutí: nic se díky svému pravidelnému tvaru nebalí tak snadno jako kniha! Takže nemusíte mít obavy.

A co se zabalenou knihou? To je možná úplně nejtěžší. Dětí, kterým udělá radost, je spousta. Můžete ji nechat v čekárně dětského praktického lékaře. Nebo ji předat v charitě. Můžete také zajít do místní základní školy – dobrý učitel má přehled o sociální situaci svých žáků. A určitě najde dítě, které by kniha potěšila. Správným místem může být také místní knihovna, kde poprosíte o vytipování ideálního čtenáře zdejší personál. Ve všech případech doporučujeme na zabalený dárek napsat, pro jaký věk čtenáře je kniha určena.

Předali jste i vy knižní dárek? Gratulujeme. Právě jste udělali svět o kousek lepším. Neváhejte nám o tom napsat!

P.S. Neomezujte se datem. Pěkná kniha udělá dítěti radost kdykoli.

 

Výběr charit, které pomáhají ohroženým a znevýhodněným dětem

Charita České republiky
www.charita.cz

Diakonie ČCE
www.diakonie.cz

Fond ohrožených dětí
www.fod.cz

Nadace Naše dítě
www.nasedite.cz

 

Text: Vladimír Barák
Foto: Image by Freepik