Najdi knihu

Blog magazínu

Dana Stabonow ve svých knihách vzdává hold Aljašce. Její vyšetřovatelka Kate má ráda život plný adrenalinu a nebezpečí, které stopování vrahů přináší

Dana Stabonow ve svých knihách vzdává hold Aljašce. Její vyšetřovatelka Kate má ráda život plný adrenalinu a nebezpečí, které stopování vrahů přináší
18.05.2023 05:00
Nespoutaná, mrazivá aljašská příroda, v níž stále ještě doznívají doby, kdy hrdinové Jacka Londona přijížděli zbohatnout, aby nakonec našli jenom smrt. Domorodé obyvatelstvo se všemi zvyky, uzavřeností a specifickým náhledem na svět. A k tomu všemu svérázná vyšetřovatelka se svou poloviční vlčicí Obludou.

KATE SHUGAKOVÁ
PANTEON LITERÁRNÍCH DETEKTIVŮ SOUČASNOSTI

Dana Stabonow se v sérii o Kate Shugakové pokusila vzdát především hold území, kde žije – Aljašce. A to ve všech jejích podobách – čarokrásných i děsivých. Podařilo se jí to náramně – možná také proto, že z celé série dýchá nostalgická atmosféra zapomenutých časů a drsné romantiky plné syrových, nespoutaných emocí.

S jizvou na těle i na duši
Kate Shugaková pochází z malé aleutské komunity žijící na území Aljašky. Několik let pracovala pro úřad státního návladního v Anchorage jako vyšetřovatelka, ale tragický případ, po němž jí zůstala na krku jasně viditelná jizva, její život obrátil naruby. Bydlí teď sama jen s Obludou ve srubu, kde si může o teplé vodě nebo splachovacím záchodu nechat jenom zdát, a straní se okolí.

Katein bývalý milenec a kolega Jack Morgan ale potřebuje pomoct s případem. V rezervaci zmizeli dva muži – a ona zdejší prostředí dokonale zná. Pro Kate to znamená návrat k práci, již kdysi měla ráda – nyní však okořeněný strachy a nejistotami, které ji doprovázejí. Na druhou stranu – znamená to taky návrat k životu, který jí vyhovuje – plnému výzev a adrenalinu z nebezpečí, které stopování vrahů přináší.

Úchvatné putování Aljaškou
Chladný den pro vraždu, první Katein případ, jen naznačil, kam všude kroky drobné, sto padesát dva centimetrů vysoké, avšak výbušné a elánem kypící vyšetřovatelky s nepřehlédnutelnými aleutskými rysy povedou.

Knihami prostupuje podrobný náhled do života místní komunity, jíž pevnou, ale také manipulativní rukou vládne Kateina babička Jekaterina. Jejím cílem je zachránit tento svět v nezměněné podobě – i kdyby měli jeho obyvatelé obětovat životní štěstí.

Vidíme zde však také přírodu ve všech ročních obdobích – záplavy, ničivé požáry, nepředstavitelné mrazy. Divoká zvířata v čele s vlky, zrádné útesy, ledové bystřiny, kde je snadné umrznout. Život neustále na hraně, v tom nejdrsnějším možném prostředí, kde si člověk nemůže být jistý ničím. A nechybí ani exkurze do světa rybaření, houbaření, lovu, rýžování zlata – všeho, co pomáhá místním v nehostinné zemi přežít.

Tradiční způsob obživy však naráží na stále neodbytnější chapadla civilizace, která se pokouší nespoutanost a nedotčenost prostředí zlikvidovat. A tak vedle prastarých, osadníky vybudovaných dolů na zlato se tyčí ropné plošiny, turisté přicházejí komerčně si zalovit, vznikají nové silnice, které protínají pláně porostlé neduživými stromy a hustými keři nebo se prosekávají panenskými skalami. Lidé si staví domy z plechu nebo plastu – a vedle obvyklých, pradávných starých sporů mezi domorodci a „bílými“ prospektory se začíná drobnými, nesmělými kroky drát i sem globalizovaná podoba světa.

A co detektivka jako taková?
Případy Kate Shugakové jsou sice svými zápletkami stejně přímočaré a neotesané jako lidé, kterých se týkají – vyšetřování však ošizené není. Kate se zde pohybuje jako ryba ve vodě (a to doslova, některé zločiny se odehrávají i na moři). Neformálně vyslýchá, ptá se, hledá nesrovnalosti ve výpovědích – a usilovně pátrá po motivech, které ke zločinu mohly vést. A sem tam po ní někdo i vystřelí nebo se dostane do jiné prekérní situace, kdy jí jde o život, takže nechybí ani pořádná dávka napětí.

Rozsahem nevelké knihy svádějí k určitě jednoduchosti, ale detektivní stránka funguje. Navíc Dana Stabenow překvapuje rozmanitostí, s níž k samotnému žánru přistupuje – a s ubíhajícími díly se její fantazie, co se týče formy, probouzí stále více a více.

A tak šestý díl série Když krev promluví je v podstatě postaven na antické tragédii – a hned následné Mrazivé tání je snad až na pomezí humoristického románu, kde jedna absurdní situace střídá další – a tím vším se potácí Kate stižena každou možnou katastrofou, která může nastat (včetně toho, že jí na pozemek spadne motor proudového letadla).

Nakladatelství Mystery Press zatím česky vydalo prvních osm dílů – jako poslední Zrádně loviště letos na jaře. Máme se tedy opravdu na co těšit – v pestrém panoptiku detektivních románů současnosti by totiž byla velká chyba tuto unikátní sérii minout.

DANA STABENOW (* 1952)
Americká spisovatelka narozená v aljašském Anchorage. Vyrostla na rybářské lodi, vystudovala žurnalistiku na Aljašské univerzitě a pak vyrazila s batohem na zádech na čtyřměsíční výlet po Evropě. Po návratu pracovala pro společnosti Alyeska Pipeline a British Petroleum a po třicítce se rozhodla, že v područí ropných magnátů život strávit nechce a stane se raději chudou spisovatelkou. Slíbila si, že první knihu vydá dřív, než se ocitne úplně na mizině, a povedlo se jí to jen tak tak. V roce 1991 vyšla její prvotina Druhá hvězda a rok nato první díl populární série o Kate Shugakové nazvaný Chladný den pro vraždu, který v roce 1993 získal cenu Edgar.

Text: Jiří Popiolek
Foto: se svolením Dany Stabonow