Čtení na dovolenou nemusí být vždy jen nenáročná oddechovka. Tipy na opravdu kvalitní literaturu
Knihy z nakladatelství Odeon představují ideální kompromis – jsou výborně přeložené, čtivé, a navíc čtenářky a čtenáře vybízejí k zamyšlení. A na letošní léto Odeon připravil hned dvě literární lahůdky. Tak si je pojďme představit blíže!
CELESTE NG: NAŠE ZTRACENÁ SRDCE
Jak málo i dnes stačí, aby se proti skupině obyvatel zvedla vlna nenávisti? Americká spisovatelka Celeste Ng si bere příklad nejen z období druhé světové války, kdy byli lidé japonského původu ve Spojených státech zavíráni do vězeňských táborů, ale i z nedávné pandemie covidu, kdy část veřejnosti hleděla na Asiaty jako na podezřelé šiřitele nákazy.
Sama autorka má hongkongské kořeny, takže když po bestsellerech Ohníčky všude kolem a Vše, co jsme si nikdy neřekli hledala téma svého třetího románu, nemusela přemýšlet dlouho.
Novinka Naše ztracená srdce se odehrává v dystopických Spojených státech zubožených vyčerpávající hospodářskou krizí. Kvůli světové dominanci Číny se v kdysi svobodných USA prosadily protičínské nálady, jež vedly k násilnému prosazování tradičních amerických hodnot. To v praxi znamená, že jsou z knihoven vyřazována díla autorů, kteří nejsou dostatečně „vlastenečtí“, a že jsou Američané čínského původu pod ostrým dozorem úřadů. Odpůrci těchto zákonů jsou tvrdě pronásledováni a jejich děti jsou posílány na převýchovu.
Hlavním hrdinou knihy je dvanáctiletý chlapec, jehož matka – čínskoamerická spisovatelka – před třemi lety zmizela. Teď dostane záhadný vzkaz a rozhodne se ji najít. Na cestě využívá nejen tradiční čínské pohádky, které mu vyprávěla, když byl malý, ale i síť undergroundových knihovníků, kteří se před zraky úřadů skrývají…
Při čtení si čtenáři možná vzpomenou na 451 stupňů Fahrenheita, ale v jádru je to příběh o mateřské lásce, která jako jediná může spasit svět ochromený strachem. Naše ztracená srdce se okamžitě umístily na žebříčku bestsellerů New York Times a dostalo se jim chvály i od tak rozdílných osobností jako jsou spisovatel Stephen King nebo herečka Reese Witherspoon.
JULIAN BARNES: ELIZABETH FINCHOVÁ
„Stála před námi bez poznámek, knih a sebemenší nervozity.“
Tímto popisem začíná nejnovější román legendárního britského spisovatele Juliana Barnese. Řeč je samozřejmě o titulní hrdince Elizabeth Finchové, rázné, ale poněkud záhadné profesorce, se kterou hlavní hrdina, neúspěšný herec Neil, řadu let udržuje vztah oscilující mezi zamilovaností, přátelstvím a nebetyčnou úctou.
Když Elizabeth Finchová zemře, zanechá mu nejen svou obsáhlou knihovnu, ale taky své osobní zápisky. A Neil, který má dojem, že v životě vlastně nic nedokázal, se rozhodne na základě toho, co ho naučila, a spisů z její pozůstalosti napsat esej o Julianu Apostatovi, posledním římském císaři, který věřil v římské bohy a ze všech sil bojoval proti nastupujícímu křesťanství.
Pokud už jste někdy četli něco od Juliana Barnese (doporučujeme například Muže v červeném kabátě), zřejmě vás nepřekvapí, že část této knihy tvoří skutečná esej. A že sedmasedmdesátiletý velikán evropské literatury opět dokázal propojit historii se současností a odborný text s fikcí.
Elizabeth Finchová je sice náročnější čtení než Naše ztracená srdce, ale čtenáři se odmění. Jisté je, že ať sáhnete po kterékoliv Odeonce, nebudete litovat!
Text: Vavřinec Fiala
Foto: se svolením Euromedia Group