Autor bestselleru Smrtka Neal Shusterman představil v Praze svou novinku a netajil se okouzlením hlavním městem: "Praha je město s magickou aurou. Zvlášť orloj mi nedá spát. Musím s ním něco vymyslet."
Vaše nejslavnější kniha je pravděpodobně Smrtka, příběh ze světa, ve kterém neexistuje smrt. Vedl vás k napsání knihy nějaký osobní zážitek?
Vedla mě k tomu frustrace z žánru dystopií. Všechny příběhy, které v té době dominovaly žebříčkům bestsellerů, totiž líčily rozbitý svět, ve kterém hlavní hrdinka musí dát věci zase do pořádku. A tak jsem chtěl udělat pravý opak. Vylíčit, co se stane, když dostaneme přesně to, co chceme – svět bez nemocí, smrti, války, hladu… A narazil jsem na několik výzkumů, ze kterých vyplývá, že nesmrtelnost je jako umělá inteligence – ať už chceme, nebo ne, dřív nebo později ji tady máme.
Vážně tomu věříte? Že lidstvo vynalezne lék na nesmrtelnost?
Naprosto! Zrovna před pár týdny jsem narazil na vědecký článek, který tvrdí, že nás od nesmrtelnosti dělí sedm let. Ale jakmile vyřešíme technický způsob jak, přijde s tím mnohem složitější, etický problém. Bude to jen pro bohaté? Nebo budeme náhodně vybírat? A co s hrozbou přelidnění? Než jsem se pustil do psaní Smrtky, musel jsem tyhle základní pilíře mít promyšlené.
Chtěl byste v takovém světě žít?
Upřímně řeknu, že se mi líbí představa žít věčně. Spousta lidí vám sice řekne, že by nechtěli žít navždy, ale když se začne blížit jejich čas, najednou si uvědomí, že se jim vlastně ještě nechce. Ze všech příběhů, které jsem kdy napsal, a ze všech světů, které jsem kdy stvořil, je tenhle pravděpodobně nejlepší. Ale na druhou stranu je hrozně těžké si představit, jak to ovlivní naši společnost. Spoustu věcí teď lidé dělají s vidinou konce, chtějí, aby po nich něco zůstalo. Například umění. O to bychom pravděpodobně přišli. Je to něco za něco.
Ačkoliv je trilogie Smrtka uzavřená, česky právě vyšla sbírka povídek s názvem Kosení…
Ano, chtěl jsem ten svět čtenářům přiblížit, jít víc do hloubky, protože témat k prozkoumání se tam nabízí celá řada. Na některých povídkách se mnou spolupracovali i mí přátelé a můj syn. Jeho manželka je z Barcelony, takže jeden příběh se například odehrává právě tam...
A musíme zmínit, že se synem Jarrodem jste spolupracoval i na znepokojivém románu Sucho, který ani nemůžeme řadit mezi dystopie, protože ty události se můžou stát klidně příští měsíc…
V Kalifornii se už některé dokonce staly! Nejhorší na tom ale je, že na problémy s nedostatkem vody vědci upozorňují už několik let, ale nikdo si jich nevšímá. Sucho je pro mě jedna z nejosobnějších knih, právě proto, jak je reálné. Není to žádné sci-fi. Při rešerši jsme studovali nejen jak se voda dostává do měst, ale i následky žízně a psychologii lidí v krizových situacích. V lecčems to připomíná zombie apokalypsu!
Říká se, že se nedoporučuje spolupracovat s rodinnými příslušníky. Jak se vám na Suchu s Jarrodem spolupracovalo?
Musím říct, že výborně! Všichni nás od toho odrazovali, ale byl to pro mě skvělý zážitek. Dost nás to sblížilo. Někteří tátové chodí se syny na ryby, my jsme psali knihu o tom, jak dojde voda. Kvůli práci jsme se nehádali, ale to neznamená, že jsme se nehádali kvůli normálním rodinným záležitostem (smích).
V češtině vycházejí knihy Neala Shustermana v nakladatelství Yoli.
Smrtku, Sucho i vaši první knihu Bez šance spojují těžká témata související s etikou: smrtelnost, právo na sebeobranu, potraty… Studoval jste filozofii, nebo jste takový od přírody?
Jsem takový od přírody. Vždycky jsem byl hloubavé dítě, hodně jsem četl, na vysoké jsem uvažoval o studiu filozofie, ale nakonec jsem studoval psychologii a divadlo.
Ale oboje teď můžete využít, že ano? Psychologii při psaní a divadlo při besedách se čtenáři nebo na sociálních sítích.
Ano, přesně tak (smích). Nicméně filozofie do mých knih pronikla chtě nechtě taky. Smrtka je rovným dílem filozofická esej a akční dobrodružství z originálního světa. Nebo v to alespoň doufám.
To je podle mě taky důvod, proč vaše knihy nečtou jenom teenageři, ačkoliv jsou označované jako young adult…
To je záležitost nakladatele, já své knihy píšu pro čtenáře bez ohledu na věk. Ale samozřejmě se snažím být zodpovědný, protože vím, že je budou hodně číst i mladí čtenáři. Snažím se je udržovat ve střehu, donutit je k zamyšlení. Už jsem mockrát četl knihu, u které jsem si řekl: „Ta by se mi líbila, kdybych ji četl v patnácti.“ Já ale chci psát příběhy, které se budou líbit patnáctiletým stejně jako padesátiletým.
Vzhledem k popularitě vašich knih se asi nabízí otázka, kdy se dočkáme nějakého filmového nebo televizního zpracování některé z vašich knih?
Práva jsou prodaná na všechny, některé jsem dokonce sám zpracoval jako scénář, ale zatím je všechno v jednání. Můžu ale prozradit, že práva na Smrtku koupil Steven Spielberg, což je splněný sen. Smrtky se v mých knihách jmenují po významných osobnostech smrtelného věku. Kdybych byl smrtka, pravděpodobně bych si dal jméno Spielberg.
Když je řeč o jménech, slyšel jsem, že máte dost netradiční způsob vymýšlení jmen postav. Je to tak, nebo je to jen fáma?
Tahle fáma je pravdivá (smích). Když hledám jméno pro novou postavu, hodím příspěvek na sociální sítě: Kdo chce být postava v knize? A pak si vytvořím tabulku, kde do jednoho sloupku hodím všechna křestní jména, do druhého sloupku všechna příjmení, a pak je náhodně kombinuju.
Často píšete série. Nakolik je plánujete dopředu?
Třeba Bez šance původně měla být samostatná kniha a teprve po pár letech jsem dostal nápad, jak to rozvést. Ale u Smrtky jsem od začátku věděl, že to bude trilogie…
...plus sbírka povídek.
Plus sbírka povídek (smích). A plus prequel. Právě na něm teď pracuju a možná vás potěší, že do něj chci zahrnout i Prahu. Nevím, jak se to stává, ale vaše hlavní město mě přitahuje zpátky znovu a znovu. Už jsem tady potřetí a při každé návštěvě objevím něco nového!
Tak to budou čeští čtenáři nadšení!
To doufám. Praha mi v něčem připomíná Řím. Je to taky prastaré město s magickou aurou. Můžete se ztratit v uličkách a pak se před vámi najednou něco vynoří. Něco úžasného a nečekaného. A ten orloj… Ten váš orloj mi nedá spát. Musím s ním něco vymyslet! (smích)
Neal Shusterman je americký autor young adult knih, kterému se přezdívá „Král dystopií”. Na kontě má v současnosti 53 knih, ale neustále pracuje na něčem novém. Za své romány, ve kterých se mladí čtenáři setkávají s důležitými společenskými tématy, získal řadu prestižních literárních ocenění. Vyrostl v newyorském Brooklynu, ale nyní žije na slunné Floridě. Má dva syny a dvě dcery roztroušené po celém světě a ze všeho nejvíc si přeje, aby se všichni vídali častěji.
Text: Radek Blažek
Foto: Jitka Fořtová